Nowe rozwiązania w ubezpieczeniach grupowych dla Jednostek Samorządu Terytorialnego
W ostatnich latach pojawiło się wiele opinii opartych na obowiązujących w Polsce przepisach prawnych, takich jak opinia Urzędu Zamówień Publicznych oraz opinia Komisji Europejskiej, dotyczących niezgodności w zawieraniu umów grupowego ubezpieczenia na życie m.in. w Jednostkach Samorządu Terytorialnego. Zgodnie z w/w opiniami zawarcie umowy grupowego ubezpieczenia na życie powinno nastąpić w oparciu o ustawę Prawo Zamówień Publicznych, czyli w drodze postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. W przeciwnym wypadku Jednostka Samorządu Terytorialnego (JST) nie powinna pełnić roli Ubezpieczającego, gdyż jest to niezgodne z prawem.
Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom sugerujemy rozważenie możliwości skorzystania z zewnętrznego Ubezpieczającego. Proponowane przez nas rozwiązanie jest zgodne z opinią UZP oraz Komisji Europejskiej i jednocześnie pozwala na wybór najlepszej oferty ubezpieczenia grupowego dla pracowników i ich rodzin. Przygotowaniem oferty zajmuje się firma brokerska POL Brokers Sp. z o.o., która od wielu lat wspiera lokalne Jednostki Samorządu Terytorialnego i rozumie ich potrzeby.
Celem koncepcji zewnętrznego ubezpieczającego jest:
- Stworzenie i wdrożenie w Jednostkach Samorządu Terytorialnego programu ubezpieczeń grupowych zgodnego z polskim prawem.
- Ograniczenie odpowiedzialności pracodawcy w związku z zawarciem grupowego ubezpieczenia pracowniczego.
- Dopasowanie zakresu świadczeń do potrzeb ubezpieczonych.
- Umożliwienie wyboru programu spośród wielu ofert różnych zakładów ubezpieczeń.
- Pomoc i doradztwo doświadczonych specjalistów ds. ubezpieczeń.
Dotychczasowe postępowania przetargowe prowadzone w celu wyłonienia najkorzystniejszej oferty grupowego ubezpieczenia okazały się w efekcie niekorzystne zarówno dla Zamawiającego (m.in. z powodu czasochłonności, trudności w opracowaniu Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia), jak i dla Pracowników (w większości przypadków o wyborze oferty decyduje cena, a nie warunki ubezpieczenia).
Zawarcie umowy grupowego ubezpieczenia na życie i wprowadzenie zewnętrznego Ubezpieczającego - zapewnia określone korzyści (zarówno dla Jednostki Samorządu Terytorialnego, jak i dla samych Ubezpieczonych), których uzyskanie w przypadku zawarcia umowy grupowego ubezpieczenia na życie w trybie przetargowym jest niemożliwe.
Korzyści dla Jednostki Samorządu Terytorialnego wynikające z przekazania roli Ubezpieczającego:
- JST nie jest zobowiązana do przeprowadzania postępowania przetargowego, co wiąże się m.in. z: oszczędnością czasu związanego z przygotowaniem i przeprowadzeniem przetargu, wyeliminowaniem ryzyka braku ochrony ubezpieczeniowej w przypadku nierozstrzygnięcia przetargu, wyeliminowaniem ryzyka wyboru zakładu ubezpieczeń, z którego pracownicy nie będą zadowoleni, a mimo to Jednostka będzie zobowiązana do zawarcia umowy (nawet jeśli do ubezpieczenia przystąpi kilka osób),
- Zgodność z przepisami ustawy PZP;
- JST nie ponosi żadnej odpowiedzialności za zobowiązania względem zakładów ubezpieczeń;
- JST nie ponosi odpowiedzialności za wykonanie umowy.
Korzyści dla Pracowników :
- Pracownicy JST mają możliwość wyboru zaufanego zakładu ubezpieczeń oraz oferty dopasowanej do ich potrzeb i oczekiwań;
- istnieje możliwość negocjacji składki i zakresu ubezpieczenia;
- istnieje możliwość wprowadzania zmian na korzyść pracowników w trakcie trwania umowy;
- istnieje możliwość zmiany Ubezpieczyciela w dowolnym momencie, bądź w przypadku zadowolenia z zawartej umowy – kontynuacji w kolejnym roku ubezpieczenia;
Pracownicy JST uzyskują szybki dostęp do informacji na temat ubezpieczeń i bezpłatną pomoc w likwidacji szkód (każdy pracownik może na bieżąco monitorować swoją umowę ubezpieczenia za pomocą strony internetowej i aplikacji informatycznej).